www.tc101.cz
Čerpací stanice |  Montážní dílny |  Stanice měření emisí |  STK |  Autobazar | Dotazy
 
Ceny PHM

Ceny v ČR - 39. týden
LPG 0.00
Benzín 0.00
Nafta 0.00

  Ceny v zahraničí
Poptávka LPG přestavby
Zadat přestavbu
Vše o LPG
  Hlavní strana
  Výhody LPG
  •  Výhody členství
  •  O klubu
  •  Přihláška
  •  Stanovy klubu
  Nová auta s LPG
  Fotogalerie
  Zkušenosti s LPG
  Napsali o LPG
  Archiv zpráv
  Zajímavosti
 
Prodej LPG doplňků
-LPG obchod

 
Na dovolenou s LPG

LPG je v Evropě široce dostupné. Jedete-li na dovolenou vlastním vozem s LPG pohonem, pravděpodobně ušetříte značnou část svých financí ihned při tankování. LPG se vám může vyplatit ale i jinak, například formou slev na parkovném v centrech měst, osvobozením od mýta, apod. V jednotlivých zemích LPG figuruje pod různými názvy, které jsou však poměrně srozumitelné (GPL, Autogas, Autoplin, apod.). S nalezením nejbližší čerpací stanice tedy problém mít pravděpodobně nebudete. Co však může výrazně zakalit vaši cestovní pohodu, anebo rovnou zhatit použití LPG paliva mimo Českou republiku, je typ tankovací pistole používaný v zemi, v níž se právě nacházíte. Abyste totiž úspěšně natankovali, musí být koncovka tankovacího otvoru na vašem vozidle kompatibilní s koncovkou tankovací pistole LPG stojanu. V opačném případě musíte použít odpovídající redukci.

Redukce

V Evropě existují a používají se 4 základní typy. Jaký typ pro své vozidlo použijete, závisí
a) na systému LPG pohonu, který vaše vozidlo používá (italský nebo holandský)
b) na zemi, do které se chystáte, even. kterou budete projíždět

Například: V ČR jsou rozšířeny tzv: "italské" čerpací stanice s tankovacími pistolemi italského typu. Máte-li tedy vozidlo s italským systémem (Lovato, BRC, , redukci při tankování nepotřebujete. Vlastníte-li však vozidlo s LPG např. z Holandska, redukce je pro vás nutná i v ČR. Při tankování v ČR jste se už možná setkali s tím, že v případě nekompatibility vašeho tankovacího otvoru vám obsluha stanice redukci jednorázově zapůjčila. Nelze ale počítat s tím, že v zahraničí uspějete stejným způsobem. Daleko častěji vám ji nabídnou ke koupi za patřičnou cenu. Uděláte tedy jedině dobře, pokud se redukcí vybavíte ještě před svým odjezdem do zahraničí. V ČR je můžete zakoupit u některých montážních firem, čerpacích stanic, anebo na www.lpg.cz v sekci LPG doplňky (přijde vám poštou).

Typ redukce:

  • Holandský bajonet - používá se v zemích: Holandsko, Německo (částečně), Skandinávie, Velká Británie
  • Italská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Chorvatsko, ČR, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo (částečně), Polsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, Ukrajina (částečně)
  • Belgická ("ACME thread") - používá se v zemích: Belgie, Irsko, Německo (částečně)
  • Ruská - používá se v zemích: Bělorusko (částečně), Rusko a země bývalého SSSR, Ukrajina (částečně)


Euroconector

Řešení problémů s různými tankovacími otvory se ujala i Evropská organizace LPG (AEGPL), která vyzvala k zavedení jednotného tankovacího nástavce pod názvem Euroconector, a to ve všech evropských státech. Díky této iniciativě tak nepříjemnosti s nekompatibilními tankovacími otvory ve zmíněných státech budou možná již brzy minulostí.


Cestujeme Evropou na západ...

Německo

Německo je pro české řidiče především tranzitní zemí. Dobrou zprávou je, že u německých dálnic se nachází stále více čerpacích stanic nabízejích i LPG. Cena LPG je v Německu zhruba o 40% nižší než cena benzínu a bude tomu tak až do roku 2018, neboť německá vláda pro LPG do roku 2018 garantovala výši spotřební daně. Na území Německa se můžete setkat s čerpacími stanicemi, které používají tankovací pistole pro vozidla s italským systémem (podobně jako v ČR), avšak na některých stanicích budete muset použít i redukce belgického typu ("ACME thread"), anebo redukce holandské ("holandský bajonet").

Umístění jednotlivých čerpacích stanic můžete nalézt na www.gas-tankstellen.de/index.php nebo na www.autogas-forum.de/de-version

Holandsko a Belgie

Síť LPG stanic v těchto zemích je velmi rozvinutá, takže nalezení čerpací stanice nečiní problém. Redukce pro tankování je nicméně nutností, neboť tankovací pistole jsou jiné než v ČR. Používá se holandský bajonet a belgická ACME thread. Dále je třeba vědět, že většina tankovacích stojanů LPG v obou zemích je samoobslužná podobně jako u tankování benzínu.

Francie

Ve Francii se autoplyn prodává pod názvem GPL. Síť čerpacích stanic je také velmi dobře rozvinutá. Pro české řidiče s vozidly s italským zařízením je příjemnou zprávou, že redukce zde nebudou potřebovat, neboť se v zemi používají tankovací pistole pro italské koncovky.

V zemi platí omezení parkování vozidel s LPG v podzemních garážích v centrech měst. Jednotlivé čerpací stanice si můžete vyhledat předem zde: http://stations.gpl.online.fr/appli/index.php

Velká Británie

Jedete-li do Velké Británie vozem s LPG, budete muset zapomenout na použití Eurotunnelu. Pro vozidla s plynem ja tato cesta již několik let uzavřena. Můžete ovšem použít trajekt - zde nejsou zádná omezení. Někteří dopravci nicméně kontrolují homologaci vozidla, tj. zda je v dokladech vozidla zapsána LPG přestavba.

Míříte-li do Londýna, s LPG se hladce dostanete až do centra, a to bez toho, že byste museli platit věhlasné londýnské mýtné (tzv. London Congestion Charge). Osvobození od platby se týká zejména automobilů splňujících nejnovější emisní normy. Úplný seznam vozidel osvobozených od platby mýtného naleznete na http://www.energysavingtrust.org.uk/fleet/cityschemes/congestioncharge/. Při parkování v centrech jiných měst lze často využít slevy na parkovném, kterou místní orgány podporují vozidla s LPG pohonem.

Cena LPG se ve Velké Británii naléza zhruba na polovině ceny benzínu a můžete si být jisti, že LPG natankujete na celém území Velké Británie. Zajímá-li vás umístění jednotlivých čerpacích stanic, naleznete je zde http://www.boostlpg.co.uk/

Irsko

Chcete-li se s LPG pohybovat i v Irsku, mějte na paměti, že nabídka čerpacích stanic LPG je v této zemi omezená. Navíc se zde používají tankovací pistole pro belgické koncovky typu "ACME tread", takže byste měli být předem vybaveni odpovídající redukcí. Na místních čerpacích stanicích tyto redukce ke koupi zpravidla nenabízejí. V Severním Irsku je řidičům k dispozici asi 40 čerpacích stanic, ale směrem k jihu se situace značně zlepšuje.

V Dublinu už můžete natankovat na 12 místech a celý seznam stanic s LPG naleznete na www.ilpga.ie/outlets.htm


Cestujeme na východ...

Bělorusko

Pojedete-li do Ruska přes Bělorusko, je pravděpodobné, že celou cestu projedete na LPG. Větší čerpací stanice s LPG jsou umístěny v průměru každých 70 km a používají tankovací pistole pro italské koncovky, tedy stejné jako v ČR, anebo tzv. ruský typ.

Rusko

V této zemi dojedete na LPG bez větších problému až do Moskvy. Tankovat budete na menších ale často se vyskytujících čerpacích stanicích. Od Moskvy na východ je to s dostupností LPG na čerpacích stanicích již horší. Seznam stanic nabízejících autoplyn na území Ruska naleznete na http://www.ekip-gas.ru/refu_st/refuel.shtml/

V současnosti nejpopulárnějším typem je italská tankovací koncovka, nicméně menší čerpací stanice ještě stále používají krajově specifické tankovací pistole, které byly široce rozšířeny před několika lety. Není to ovšem velká překážka při tankování, neboť obsluha čerpací stanice vám často nabídne i odpovídající redukci.

Ukrajina

Na Ukrajině je trh s LPG na vzestupu, což umožnilo vznik mnoha nových čerpacích stanic nabízejících LPG. Seznam těchto stanic můžete konzultovat na internetových stránkách www.autogas.co.ua/?pick=698

Problémy s kompatibilitou u tankovacích otvorů a pistolí čeští řidiči mít pravděpodobně nebudou, protože se používají koncovky italského typu a pak samozřejmě ruské.


Hodně štěstí na vašich cestách Evropou vám přeje občanské sdružení LPG klub ČR!

 
Anketa
Měli byste zájem o aplikaci pro chytré telefony s vyhledáváním čerp. stanic LPG v ČR, případně i v zahraničí?

  (21 %)
(73 %)
(5 %)


Celkem 3660 hlasů
 
Nové vozy s LPG a zárukou

      Dacia
      Fiat
      Hyundai
      Kia
      Mercedes
      Opel
      Renault
      Subaru
      Škoda
Spolupracující firmy

  Dodavatelé LPG
-
 
PrimagasFlaga
TomegasKralupol
Hunsgas 
  
Čerpací stanice LPG
od Bonett.cz


  Montážní dílny LPG

www.tc101.cz
  

  Stanice měření emisí


Dekra
  

Vstup pro firmy

  Stanice měření emisí

  Stanice technické kontroly

  Čerpací stanice

Pocidadlo Web4U.cz


 © www.lpg.cz 2007
 Komerční použití informací z těchto  stránek pouze se souhlasem  provozovatele těchto stránek.

 

© 2004 Fin